Konto bankowe to od pewnego czasu standard w zarządzaniu codziennymi finansami. Wydaje się, że wiemy o nich wszystko. Dobrze jest jednak zacząć od podstaw. Jakie są rodzaje kont oferowanych przez banki? W tym artykule korzystałem z tego artykułu. Oczywiście zachęcam do lektury.

Konta osobiste

Konta osobiste (formalnie nazywające się rachunkiem rozliczeniowo-oszczędnościowym) to najbardziej rozpowszechniony rodzaj kont bankowych. To są standardowe konta, na które dostajemy wynagrodzeniu i używamy w codziennym życiu do płacenia w sklepach, punktach usługowych czy przez internet. Prawie zawsze do konta osobistego zamawiamy także kartę debetową podpiętą do konta.

Takie konto ma wiele zalet i jest praktycznie niezbędne. Natomiast największą wadą konta osobistego jest brak oprocentowania. Jeśli trzymamy większe środki – tracą one na wartości ze względu na inflację. Dlatego do konta osobistego warto założyć także:

Konta oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe to przede wszystkim konto, które zapewnia mniejsze lub większe, ale jednak przyzwoite oprocentowanie. Pozwala ono naszym oszczędnościom pracować i nie tracić na wartości. Konto oszczędnościowe, jak sama nazwa wskazuje to miejsce, gdzie powinniśmy trzymać swoje oszczędności. Niestety, w zamian za oprocentowanie, banki starają się nieco ograniczyć możliwość wyjmowania środków. Najczęściej tylko pierwszy przelew z takiego konta w miesiącu jest bezpłatny. Za kolejne trzeba słono płacić, nawet jeśli są zlecane przez internet. Więcej o kontach oszczędnościowych dowiesz się tutaj.

Inne

Poza powyższymi kontami istnieje jeszcze kilka mniej powszechnych lub znanych jako takie, kont. W szczególności można wskazać:

- konta rozliczeniowe – dostępne tylko dla przedsiębiorców;

- konta maklerskie – dające możliwość składania zleceń na giełdzie i nie tylko.