Oszczędzanie nie musi być uciążliwe. Wystarczy, że sprawdzisz co masz w portfelu oraz zorientujesz się, co oferuje Ci bank. Jeśli nie wiesz czy warto oszczędzać - przeczytaj ten wpis: http://www.finansinfo.pl/czy-warto-oszczedzac/ Podstawa - rozeznaj się w tym, co proponuje Ci bank. Zorientuj się co masz a co możesz zmienić. Sprawdź zawartość kart i kont oraz czy Twój bank nie podniósł opłat. Zrezygnuj z niepotrzebnych (drogich) kart i kont. Przejrzyj swoje comiesięczne wydatki i uporządkuj je. Ogranicz płacenie gotówką korzystając z kart dających zwrot w miejscach w których robisz najczęściej zakupy. Lokuj wszystkie oszczędności, nawet mniejsze kwoty. Znajdź cel oszczędzania: stwórz fundusz (wakacyjny, urlopowy) realizacji drobnych marzeń.

Budżet domowy

Przed wyborem konta (banku) przyjrzyj się swojemu budżetowi domowemu. Skategoryzuj wydatki, które posiadasz i zobacz jaka część jest Twoim największym obciążeniem finansowym. Oszczędzanie nie musi być bolesne. Wydawaj tyle, ile do tej pory wydawałeś; nie odmawiaj sobie przyjemności. Wybierz jak najbardziej optymalne konto dla siebie, które da ci zwrot wydanej części kosztów. Jeżeli do Ciebie wróci jakiś procent, może okazać się, że miesięcznie a nawet rocznie całkiem sporo zaoszczędziłeś. Warto także oszczędzać na zakupach: http://wspolczesnakobieta.pl/jak-oszczedzac-na-zakupach/

Wyznacz cel

Druga podstawa odkładania pieniędzy to cel. Wesele czy komunia to moment w życiu, gdzie potrafisz się zmobilizować i odłożyć gotówkę. Jeżeli nie masz konkretnego wydatku, wtedy pieniądze dość szybko uciekają z portfela. Lepiej więc mieć je ulokowane na koncie, bo z jednej strony one mogą zarabiać, np. na lokacie a z drugiej strony zyskiwać na wspomnianych wyżej zwrotach.